25-09-2019

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Cz. II

l

l

W poprzednim artykule wymieniliśmy niektóre czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. Zwróciliśmy tam uwagę na nasze potrzeby, budżet oraz lokalizację. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie naszego wymarzonego „M”? Zapraszamy do lektury!

l

Obciążenia lokalu

l

Niezależnie od tego, czy zamierzamy nabyć mieszkanie na własne potrzeby, czy też w celach inwestycyjnych, warto zweryfikować je pod kątem obciążeń prawnych. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić treść księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. W szczególności należy sprawdzić, czy deklaracje sprzedającego odpowiadają rzeczywistości (np. metraż, właściciele). Następnie warto zbadać ze szczególną ostrożnością dział III oraz IV danej księgi, a to postanowienia dotyczące obciążeń czy hipotek.

Nierzadko może się okazać, że niezwykle atrakcyjna cena interesującego nas lokum związana jest z tym, że nieruchomość obciążona jest służebnością mieszkania, która uniemożliwia pełne korzystanie z nieruchomości. Jednocześnie należy pamiętać, że sama księga wieczysta to nie wszystko. Może się okazać, że wbrew zapewnieniom sprzedającego lokal zamieszkuje najemca w oparciu o długoterminową umowę najmu, który to stosunek prawny nie podlega ujawnieniu w księdze wieczystej.

Jako że wszystkie mieszkania w ramach Osiedla Cztery Pory Roku Jaworzno znajdują się na rynku pierwotnym, gwarantujemy Ci, że sprzedawane od nas lokale wolne są uporczywych obciążeń.

l

 

Lokalizacja

 

Określiłeś swoje potrzeby, wybrałeś mieszkanie, ustaliłeś budżet, sprawdziłeś mieszkanie pod kątem ewentualnych obciążeń i na ten moment wszystko idzie zgodnie z planem. Warto zatem zrobić następny krok i sprawdzić otoczenie naszego potencjalnego własnego „M”.

Przez otoczenie należy rozumieć to bezpośrednie, w samym budynku, czyli np. naszych przyszłych sąsiadów, a także odnoszące się do ulokowania budynku w danej miejscowości. W pierwszym przypadku należy sprawdzić, czy osoby, z którymi mamy dzielić ściany, nadmiernie lubują się w słuchaniu głośnej muzyki lub oddają się nałogowi tytoniowemu na balkonie.

Jeżeli cenimy sobie święty spokój oraz wolność od zapachu dymu papierosowego, to z całą pewnością takie sąsiedztwo utrudni nam życie, zwłaszcza jeżeli planujemy spędzenie w tym miejscu wielu lat.

Z naszej strony, jako Osiedle Cztery Pory Roku Jaworzno, zobowiązujemy się stworzyć takie ramy prawne dla naszej wspólnoty, żeby wyważyć w nich interesy mieszkańców, pozwalając im cieszyć się niezakłóconym spokojem. Oczywiście, pomimo naszych starań, nie jesteśmy w stanie zapewnić, że wszyscy mieszkańcy będą się do niego stosować. W takiej sytuacji pozostaje wystąpić przeciwko tym, którzy zakłócają nasz spokój, na drogę postępowania cywilnego lub zwrócić się o pomoc do organów ścigania (np. Policji).

Druga kwestia – nie mniej istotna - dotyczy umiejscowienia budynku, w którym znajduje się nasze mieszkanie. Jeżeli cenimy sobie posiadanie szybkiego dostępu do sklepów, urzędów, banków, centrów handlowych, przychodni czy szkół, dobrym pomysłem wydaje się być nabycie mieszkania blisko centrum miasta. Jeżeli z kolei preferujemy ciszę oraz spokój, wtedy dobrze byłoby rozważyć mieszkania położone na podmiejskich osiedlach, a być może najlepiej zakup lub budowę domu.

Wybierając mieszkanie na Osiedlu Cztery Pory Roku Jaworzno, otrzymujesz bliskość najważniejszych miejsc w Jaworznie. W zasięgu kilkuminutowego spaceru znajduje się Aldi, Kaufland, Centrum Handlowe Tadeusz, park w stylu angielskim (w budowie) czy przedszkole. Nieco dalej położona jest Galeria Galena, Urząd Miejski, Rynek, sąd czy tor saneczkowy (w budowie). Takie położenie pozwoli Ci zarówno szybko zrobić zakupy oraz zaznać relaksu na łonie przyrody. Z racji tego, że Osiedle Cztery Pory Roku Jaworzno położone jest bezpośrednio przy miejskiej obwodnicy, w czasie do jednej godziny przedostaniesz się do Krakowa, Katowic, Sosnowca, Mysłowic czy Dąbrowy Górniczej. Żeby z kolei zredukować hałas z ulicy, zastosowaliśmy szereg rozwiązań, o których możesz poczytać tutaj.

l

Koszty utrzymania mieszkania

l

Wybraliśmy już mieszkanie wedle naszych potrzeb, określiliśmy nasz budżet, odpowiada nam sam budynek oraz okolica, to teraz czas sprawdzić, ile nas będzie kosztować miesięcznie mieszkanie. Oczywiście najważniejszą pozycją w naszym budżecie mieszkaniowym będzie koszt raty kredytu hipotecznego (zakładając, że mieszkanie zostało nabyte przy pomocy kredytu), jednak pozostałe miesięczne opłaty również mogą nierzadko dorównać racie zobowiązania hipotecznego.

W celu zweryfikowania ich wysokości w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, ile wynosiły koszty utrzymania ponoszone przez obecnego właściciela (lub innej osoby zobowiązanej ostatnio zamieszkującej lokal).

Warto też zweryfikować, czy np. wspólnota mieszkaniowa nie planuje podwyższenia funduszu remontowego albo czy gmina nie chce istotnie zwiększyć opłaty za wodę lub śmieci.

Dobrze też sprawdzić zbadać, jaki status prawny ma grunt, na którym posadowiony jest budynek z interesującym nas mieszkaniem. To jest istotne w kontekście zmiany prawa w zakresie likwidacji użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Jak wiadomo, od 2019 r. zostało ono zastąpione przez własność, w związku z czym opłata roczna za użytkowanie wieczyste została zastąpiona opłatą przekształceniową, płatną przez 20 lat, chyba że zostanie ona zapłacona jednorazowo, „z góry”; wówczas możliwe jest uzyskanie bonifikaty wynoszącej nawet do -99% wartości opłaty.

Podobnie jak w przypadku innych nieruchomości mieszkaniowych, również i w przypadku naszego osiedla część opłat ponoszonych przez właścicieli mieszkań jest niezależna od wspólnoty mieszkaniowej (np. opłata za wodę), jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów (np. bloków Silka Tempo czy trzyszybowych okien) rachunki właścicieli oraz najemców lokali Osiedla Cztery Pory Roku Jaworzno powinny być zauważalnie niższe. Warto również dodać, że obecnie pracujemy nad zastosowaniem kolejnych rozwiązań, które pozwolą obniżyć wysokość opłat. W szczególności należy wskazać tutaj ogrzewanie promiennikami podczerwieni czy instalację paneli fotowoltaicznych. W przypadku ostatecznego wyboru tych technologii lub innych, poinformujemy o tym niezwłocznie za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz fanpage’u na Facebooku.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły inwestycji

ZAREZERWUJ MIESZKANIE JUŻ TERAZ!

SCHOWEK MIESZKAŃ

Poniżej znajdziesz listę mieszkań dodanych do schowka. Za każdym razem, gdy oznaczysz wybrane mieszkanie gwiazdką, dodajemy je do tej listy. Dzięki temu szybko wrócisz odnajdziesz swoje ulubione lokale.

WYŚLIJ MIESZKANIA

Podziel się swoją listą ulubionych mieszkań, bądź aktualnie przeglądaną stroną przez wiadomość e-mail. Możesz użyć tej funkcji, by łatwo udostępnić interesujące Cię mieszkania bliskim i skonsultować swój wybór.