03-10-2019

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Cz. III

.

Nasze przygotowania do zakupu mieszkania dobiegają końca. Wiemy już, że powinniśmy się bacznie przyjrzeć naszym potrzebom, budżetowi, stanowi mieszkania, a także sprawdzić okolicę, ewentualne obciążenia mieszkania oraz ustalić dodatkowe koszty. Dzisiaj przekonamy się, jak ważne jest zweryfikowanie interesującego nas mieszkania pod kątem możliwych wad technicznych, koniecznych prac wykończeniowych oraz remontowych, a także podpowiemy, na jakie kruczki prawne powinniśmy uważać.

.

Wady techniczne mieszkania

.

Ten punkt dotyczy zasadniczo nieruchomości nabywanych zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że nierzadko nowe budynki są wykonane w taki sposób, że lepszym wyborem jest nabycie mieszkania w 40-letnim bloku z wielkiej płyty.

W każdym razie dokonując wyboru mieszkania i weryfikując jego stan techniczny, warto skorzystać z fachowej pomocy specjalisty, które pozwoli nam „wykryć” wady techniczne interesującego nas lokalu. W przypadku zauważenia takich wad przed zakupem mieszkania, możemy zrezygnować z zakupu lub zwrócić się do sprzedawcy o obniżenie ceny. Jeżeli wady wykryliśmy już po uzyskaniu własności nieruchomości, przysługują nam roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne mieszkania (żądanie usunięcia wady, obniżenia ceny czy odstąpienie od umowy).

Z naszej strony możemy zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, żeby oddawane do użytku i sprzedawane mieszkania nie były obarczone jakimikolwiek wadami fizycznymi oraz prawnymi. W przypadku pojawienia się takowych (a wobec skali inwestycji mogą wystąpić), zostaną one niezwłocznie usunięte na nasz koszt.

.

Wykończenie i remont

.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, musimy liczyć się z tym, że będzie ono w stanie deweloperskim, co oznacza, że będą na nas ciążyć dodatkowe koszty z zaaranżowaniem. Z jednej strony podwyższa to (i to czasem o co najmniej kilkadziesiąt tysięcy) nasze całkowite wydatki mieszkaniowe, ale z drugiej daje nam możliwość urządzenia „M” wedle własnych upodobań.

Dobrze zatem zaplanować koszty związane z wykończeniem lub remontem mieszkania już na etapie jego wyboru, bowiem może się okazać, że oferowany w atrakcyjnej cenie lokal w rzeczywistości kosztować nas będzie o wiele więcej niż zakładał pierwotny budżet.

Jak podkreślaliśmy wielokrotnie w naszych materiałach reklamowych, Osiedle Cztery Pory Roku Jaworzno to nie tylko mieszkanie. Naszym zamiarem jest wybudowanie mieszkań, przekazanie do nich kluczy właścicielom, ale także sprawienie, aby mogli się oni wprowadzić do nich w możliwie jak najkrótszym terminie. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z pracownią projektowania wnętrz oraz firmami wykończeniowymi, którzy w szybkim terminie oraz w atrakcyjnej cenie urządza Twoje mieszkanie.

.

Kruczki prawne

.

Oprócz kruczków prawnych związanych ze stanem prawnym nieruchomości, o których pisaliśmy w poprzednim wpisie, warto również zwrócić na inne kwestie prawne, które mogą rodzić dla nas negatywne skutki, jak choćby różnice pomiędzy zaliczką a zadatkiem.

Zaliczką jest kwota, która wpłacamy na poczet ceny sprzedaży, a w przypadku gdy do zawarcia umowy sprzedaży nie dojdzie, powinna ona zostać całkowicie zwrócona. Jeżeli zaś chodzi o zadatek, to zgodnie z dyspozycją Kodeksu cywilnego (art. 394) jeżeli kupujący, który wpłacił na poczet ceny sprzedaży zadatek, nie nie przystąpił do zawarcia umowy sprzedaży z własnej winy, to wówczas traci on wpłacony zadatek w całości. W przypadku gdy do zawarcia umowy nie dojdzie z winy sprzedającego, kupujący może żądać od niego zapłaty zadatku w podwójnej wysokości.

Inne ważne elementy, o których warto pamiętać, to m.in.: sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości oraz aktu notarialnego kupna mieszkania przez poprzedniego właściciela; uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości czynszowych; zobowiązanie sprzedającego do wymeldowania się; uzyskanie potwierdzenia, że mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia, najmu, służebnością mieszkania, a także, że nie znajduje się ono w środkach trwałych firmy.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły inwestycji

ZAREZERWUJ MIESZKANIE JUŻ TERAZ!

SCHOWEK MIESZKAŃ

Poniżej znajdziesz listę mieszkań dodanych do schowka. Za każdym razem, gdy oznaczysz wybrane mieszkanie gwiazdką, dodajemy je do tej listy. Dzięki temu szybko wrócisz odnajdziesz swoje ulubione lokale.

WYŚLIJ MIESZKANIA

Podziel się swoją listą ulubionych mieszkań, bądź aktualnie przeglądaną stroną przez wiadomość e-mail. Możesz użyć tej funkcji, by łatwo udostępnić interesujące Cię mieszkania bliskim i skonsultować swój wybór.