18-09-2019

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Cz. I

 

Każdy, kto ma już za sobą kupno własnego „M” albo dopiero się do tego przymierza, zapewne jest świadomy tego, jak trudny jest to proces, zwłaszcza w dzisiejszych czasach hossy mieszkaniowej, gdy nawet mieszkania o niewysokim standardzie potrafią sprzedawać się jak świeże bułeczki (co oznacza m.in., że to sprzedający mogą być dzisiaj bardziej wybredni od kupujących). O czym zatem pamiętać, wybierając mieszkanie, tak żebyśmy nie przepłacili i nie żałowali naszego wyboru? Zapraszamy Was do zapoznania się z serią artykułów dotyczących tego, na które zagadnienia powinniście zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonego lokalu.

 

Określenie potrzeb

 

W pierwszej kolejności należy sobie zadać pytania dotyczące potrzeb związanych z mieszkaniem:
• Czy chcemy je nabyć dla siebie i rodziny czy jako prezent dla wnuczka?
• Czy nieruchomość ma służyć celom mieszkaniowym czy zarobkowym (inwestycyjnym)?
• Czy planujemy powiększyć rodzinę?
• Czy niebawem po urządzeniu mieszkania dzieci planują wyprowadzkę?
• Ile spędzamy na co dzień czasu w mieszkaniu?
• Czy zależy nam na zindywidualizowanym wystroju wnętrza?
• Czy charakter naszej pracy związany jest z częstymi przenosinami?

Uzyskanie odpowiedzi na te pytania pozwoli na określenie interesującego nas mieszkania.

Przykładowo możemy wskazać na małżeństwo w średnim wieku, które zamierza nabyć z pomocą kredytu hipotecznego mieszkanie w lepszym standardzie oraz okolicy i zamieszkać w nim razem z córką będącą w maturalnej klasie. W takiej sytuacji być może lepszym rozwiązaniem jest nabycie lokalu o mniejszym metrażu, wiedząc, że córka w następnym roku planuje rozpocząć studia i zamieszkać w Warszawie czy we Wrocławiu. Zakup lokalu mniejszego o jeden pokój może oznaczać dla nas oszczędności w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co w przypadku zakupu na kredyt skutkować może skróceniem okresu spłaty zobowiązania o kilka lat.

Z naszej strony możemy zagwarantować Ci, że nasi specjaliści postarają się jak najlepiej dopasować ofertę Osiedla Cztery Pory Roku Jaworzno do Twoich potrzeb. Jeżeli zamierzasz nabyć lokal w celach mieszkaniowych, pomożemy Ci dobrać odpowiednie dla Ciebie mieszkanie w obrębie naszego Osiedla. W przypadku gdy mieszkanie ma służyć jako forma lokaty kapitału, doradzimy Ci, jak należycie zabezpieczyć się np. przed nierzetelnym najemcą.

 

Określenie budżetu

 

Określając nasze potrzeby, warto mieć na uwadze budżet, jakim dysponujemy (a może nawet kierować się nim). Jeżeli zakup zamierzamy sfinansować z własnych środków, to sprawa jest znacznie ułatwiona – nie musimy śledzić zmian WIBOR-u 3M, kursu walut (w przypadku kredytów walutowych) czy zamartwiać się o bieżące regulowanie rat kredytu.

Jeżeli zaś chodzi o nabycie mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego, to zasadniczo do przeszłości odeszły już czasy, gdy bank finansował nawet 110-120% wartości nabywanego mieszkania, za którą to kwotę można było i nabyć mieszkanie, i je urządzić. W takim stanie rzeczy należy ustalić, jaką kwotę jesteśmy w stanie „włożyć” w mieszkanie tytułem wkładu własnego.

Nierzadko zdarza się, że lepiej zaczekać z zakupem kredytowanym mieszkania i zwiększyć wielkość środków własnych, co w rezultacie pozwoli pożyczyć mniejszą kwotę. Warto również wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową oraz perspektywy zawodowe, bo zaciągając zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, ważne jest, aby móc go spłacać terminowo przez ten cały okres.

Pamiętaj także, że z zakupem mieszkania wiążą się nierzadko również dodatkowe koszty, takie jak taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe czy dodatkowe miejsce parkingowe.

W trosce o portfele naszych klientów Osiedle Cztery Pory Roku Jaworzno wynegocjowało atrakcyjne zniżki u notariusza dla kupujących, a ponadto zobowiązało się świadczyć w cenie zakupu mieszkania szereg innych innowacyjnych udogodnień dla naszych mieszkańców.

 

Stan mieszkania i budynku

 

Ten punkt wiąże się ściśle z ustaleniem naszych potrzeb, bowiem jeżeli zależy nam na mieszkaniu na strzeżonym osiedlu z monitorowanym placem, zapewne zrezygnujemy z kupna lokalu w kamienicy lub w bloku z wielkiej płyty.

Warto również sprawdzić stan budynku (elewacji, piwnic, klatek schodowych, wind) oraz jego wiek, bo od tego zależy np. wysokość funduszu remontowego, a także może nam powiedzieć co nieco o zarządcach wspólnoty oraz naszych przyszłych sąsiadach. Z kolei od dokonanej oceny stanu mieszkania zależeć będzie między innymi to, czy wymagać on będzie remontu albo ile wyniosą koszty prac wykończeniowych.

Zaleca się również dokonanie oględzin mieszkania przy dobrym świetle, najlepiej dziennym. Pozwala to nie tylko zauważyć pewne mankamenty, ale także sprawdzić, czy czujemy się w nim komfortowo.

 

Co jeszcze?

 

Określenie naszych potrzeb, budżetu oraz sprawdzenie stanu mieszkania i budynku to całkiem sporo, ale nie wszystko. W kolejnym artykule zwrócimy uwagę na obciążenia lokalu, jego lokalizację oraz koszty użytkowania. Już teraz zapraszamy gorąco do lektury!

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły inwestycji

ZAREZERWUJ MIESZKANIE JUŻ TERAZ!

SCHOWEK MIESZKAŃ

Poniżej znajdziesz listę mieszkań dodanych do schowka. Za każdym razem, gdy oznaczysz wybrane mieszkanie gwiazdką, dodajemy je do tej listy. Dzięki temu szybko wrócisz odnajdziesz swoje ulubione lokale.

WYŚLIJ MIESZKANIA

Podziel się swoją listą ulubionych mieszkań, bądź aktualnie przeglądaną stroną przez wiadomość e-mail. Możesz użyć tej funkcji, by łatwo udostępnić interesujące Cię mieszkania bliskim i skonsultować swój wybór.