30-10-2017

Kupujemy mieszkanie: 5 rzeczy na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania

Zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Kupując mieszkanie w naturalny sposób kierujemy się ceną, metrażem czy układem pomieszczeń. Są jednak jeszcze inne rzeczy, o których warto pomyśleć zanim staniemy się właścicielami swojego wymarzonego “M”.

1. Lokalizacja

Zamieszkać w centrum czy na przedmieściach? To pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających zakup mieszkania. Za mieszkaniem w centrum miasta przemawia bliskość licznych punktów handlowych i usługowych, lokali gastronomicznych, oferty kulturalnej. Centrum jest zwykle lepiej skomunikowane, posiada łatwiejszy dostęp do środków transportu publicznego. Często bliżej stąd do pracy czy na uczelnię. Z drugiej strony mieszkając w centrum miasta narażamy się na hałas, korki, problem z zaparkowaniem samochodu, mniej terenów zielonych. W centrum miasta zabudowę mieszkalną bardzo często stanowią kamienice, które nie zawsze są przystosowane do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Niektóre centra miast borykają się dodatkowo z wyższym odsetkiem przestępczości, w porównaniu do pozostałych dzielnic.

Na przedmieściach z kolei mamy większą szansę na ciszę i spokój. Często bliżej stąd do terenów zielonych. Miejsca oddalone od centrum mogą być jednak gorzej skomunikowane, gdyż transport publiczny nie jeździ zbyt często. Jeśli na co dzień przemieszczamy się do sąsiadujących miast warto zwrócić uwagę na to, czy z miejsca zamieszkania będziemy w stanie łatwo dostać się do drogi szybkiego ruchu. Wadą mieszkania na przedmieściach jest zwykle mniejsza oferta gastronomiczna, handlowa, rozrywkowa, czy kulturalna. Decydując się na zakup mieszkania warto rozważyć wszystkie zalety jak i wady związane z jego lokalizacją.

Można również szukać miejsca, które łączy w sobie zalety obu rozwiązań: dobrze skomunikowanego, położonego niedaleko centrum, jednocześnie posiadającego zalety mieszkania na przedmieściu. W Jaworznie takim miejscem jest chociażby Osiedle Cztery Pory Roku - położone w niedalekim sąsiedztwie centrum miasta, blisko głównych dróg a jednocześnie mającego dostęp do ciszy, terenów zielonych. W bliskim otoczeniu znajdują się lokale handlowe i usługowe, szkoły oraz przedszkola.

2. Bezpieczeństwo

We własnych czterech ścianach chcemy czuć się bezpiecznie ale bezpieczeństwo nie ogranicza się tylko do drzwi naszego mieszkania. Wybierając mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, czy budynek, w którym się znajduje posiada odpowiednio zabezpieczone drzwi wejściowe, domofon albo monitoring. Czy przestrzeń wokół jest bezpieczna m.in. dla bawiących się dzieci np. odgrodzona od niebezpiecznej drogi.

Na Osiedlu Cztery Pory Roku dodatkowo chroniony będzie dostęp do dedykowanych mieszkańcom ogrodów zlokalizowanych na dziedzińcach budynków.

3. Koszty eksploatacji: ogrzewanie

Już od jesieni, nierzadko do późnej wiosny korzystamy w naszych mieszkaniach z ogrzewania. Wielorodzinne budynki mieszkalne korzystają najczęściej z ciepła z sieci miejskiej. Czasem można spotkać ogrzewanie gazowe, elektryczne lub piece węglowe - szczególnie w starszym budownictwie. Wybierając lokalizację mieszkania mamy wpływ na wysokość kosztów ogrzewania, jakie będziemy ponosić. Na to ile będziemy płacić decydujący wpływ mają dwa czynniki: rodzaj instalacji grzewczej oraz stan termoizolacyjny budynku. W przeliczeniu na jednostkę, najtańszym, choć najmniej ekologicznym surowcem wykorzystywanym do ogrzewania pomieszczeń jest węgiel, następnie gaz a dopiero na końcu prąd. O tym czy nasze mieszkanie będzie efektywnie ogrzewane decyduje to, czy budynek jest ocieplony. Dobra termoizolacja pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania, gdyż powstrzymuje ciepło przed “uciekaniem” z budynku. Dzięki temu, nawet korzystając z elektrycznego lub gazowego ogrzewania, jego koszt może być niski.

Wysoka efektywność energetyczna charakteryzuje przede wszystkim nowo powstające budynki. Spośród starszych budynków mieszkalnych możemy spotkać zarówno te nieocieplone, jak i te ocieplone. Warto zatem zwrócić uwagę, na stan budynku, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

4. Dostępność miejsc parkingowych.

Nie ma nic gorszego, niż problem z zaparkowaniem samochodu. Brak lub niedostateczna ilość miejsc parkingowych generuje sporo niepotrzebnych problemów. Konieczność parkowania daleko od domu, walka o wolne miejsce, mogące wręcz prowadzić do napięć między sąsiadami to tylko kilka z nich. Problem z niedostateczną ilością miejsc parkingowych to domena przede wszystkim starszych osiedli, budowanych w czasach kiedy właścicieli samochodów było zdecydowanie mniej. Nowe osiedla zwykle dbają o odpowiednią ilość miejsc parkingowych dla mieszkańców.

Osiedle Cztery Pory Roku w Jaworznie proponuje aż 104 miejsca parkingowe dla I etapu budowy, zapewniając tym samym miejsce parkingowe dla każdego mieszkańca. Nowością jest natomiast możliwość rezerwacji dodatkowych miejsc parkingowych również dla gości. A wszystko to bez wychodzenia z domu, za pomocą aplikacji na smartfona. Dlatego, jeśli posiadamy samochód lub planujemy jego nabycie w przyszłości warto zwrócić uwagę na to, czy w miejscu, w którym zamieszkamy będziemy mieli dostęp do miejsca parkingowego.

5. Otoczenie

Przyjemnie mieszka się w ładnej i estetycznie urządzonej przestrzeni. I o ile możemy decydować o wyglądzie naszego mieszkania, o tyle nie mamy zwykle wpływu na wygląd jego najbliższego otoczenia. Zaaranżowana i zadbana przestrzeń wokół budynku cieszy oko i sprawia, że mieszka się po prostu milej. Zielony skwer, klomby z kwiatami, przystrzyżona trawa, alejki pomagają tworzyć przestrzeń do wypoczynku i zabawy.

Na Osiedlu Cztery Pory Roku mieszkańcy będą mogli cieszyć się nie tylko kolorowymi ogrodami na dziedzińcach każdego z budynków ale również zielonymi dachami. O ich wygląd i estetykę przez cały rok zadba osiedlowy ogrodnik.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły inwestycji

ZAREZERWUJ MIESZKANIE JUŻ TERAZ!

SCHOWEK MIESZKAŃ

Poniżej znajdziesz listę mieszkań dodanych do schowka. Za każdym razem, gdy oznaczysz wybrane mieszkanie gwiazdką, dodajemy je do tej listy. Dzięki temu szybko wrócisz odnajdziesz swoje ulubione lokale.

WYŚLIJ MIESZKANIA

Podziel się swoją listą ulubionych mieszkań, bądź aktualnie przeglądaną stroną przez wiadomość e-mail. Możesz użyć tej funkcji, by łatwo udostępnić interesujące Cię mieszkania bliskim i skonsultować swój wybór.