23-02-2018

Jak urządzić funkcjonalny aneks kuchenny

Dlaczego aneks kuchenny stał się tak popularnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym? Ponieważ pozwala on na stworzenie funkcjonalnego i przestronnego wnętrza nawet w niewielkim mieszkaniu. Dobrze zorganizowana przestrzeń to komfort jej codziennego użytkowania. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w pomieszczeniach, które pełnią kilka funkcji.

Warto pomyśleć o salonie połączonym z kuchnią, jeśli lubimy spędzać wspólnie czas z rodziną lub ze znajomymi. Gotując w pojedynkę lub w większym gronie możemy jednocześnie spędzać czas z innymi domownikami lub oglądać ulubiony serial.

Aby aneks kuchenny jak najlepiej spełniał swoją rolę warto pamiętać o kilku rzeczach podczas jego urządzania. Dobór mebli, sprzętów kuchennym a także odpowiednia organizacja przestrzeni pozwoli nam cieszyć się jego funkcjonalnością każdego dnia.

Kuchenne zapachy

Para i kuchenne aromaty są nieodłącznym elementem gotowania. Aby jednak nie przeszkadzały one innym domownikom warto zainstalować okap. Urządzenie szybko wchłonie unoszącą się znad garnków parę oraz ograniczy rozprzestrzenianie się zapachu przygotowywanych potraw.

Zmywanie

zmywanie

Decydując się na aneks kuchenny warto pomyśleć o zmywarce. Mając kuchnię połączoną z salonem trzeba większą uwagę przywiązywać do porządku w kuchni. Nawet kilka talerzy pozostawionych w zlewie może sprawiać wrażenie nieporządku. Posiadając zmywarkę możemy ograniczyć się do jednokomorowego zlewu, zaoszczędzimy także miejsce potrzebne na suszarkę do naczyń.

Niewidoczne AGD

Zabudowane sprzęty kuchenne wyglądają bardziej estetycznie, spójnie i zdecydowanie najbardziej pasują do kuchennego aneksu. Dzięki nim przestrzeń kuchenna stanie się bardziej jednolita i uporządkowana. Mowa tu przede wszystkim o takich sprzętach jak: lodówka, zmywarka czy płyta kuchenna.

Miejsce do przechowywania

W urządzaniu wielofunkcyjnej przestrzeni warto pamiętać o zasadzie 20-80. Według tej reguły większość kuchennych sprzętów i przyborów powinniśmy trzymać poza zasięgiem naszego wzroku a eksponować tylko ich niewielką część. Możemy wtedy wyeksponować kilka wybranych akcesoriów np. ulubiony planetarny robot kuchenny, kilka doniczek z ziołami, parę ładnych pojemników, ekspres do kawy a staną się one ozdobą każdej kuchni. Pozostałe produkty warto zapakować do pojemników i schować w szafkach oraz na półkach. W przestrzeni wolnej od natłoku przedmiotów łatwiej nam się nie tylko zrelaksować ale również prowadzić bardziej uporządkowane życie.

kuchnia_4

Aby nasz aneks kuchenny prezentował się jak najlepiej potrzebujemy dostatecznie dużej przestrzeni do przechowywania wszelkiej maści produktów i sprzętów. Wolne od zalegających szpargałów, przypraw, akcesoriów blaty i półki prezentują się najlepiej. Warto pomyśleć o zapewnieniu sobie dostatecznej ilości miejsca do przechowywania i przygotowywania posiłków. Tak, aby jak najmniej przedmiotów znajdowało się na widoku, ograniczając nam tym samym przestrzeń do gotowania.

Ciąg roboczy

kuchnia_3

Pod tym pojęciem kryje się taki sposób ułożenia sprzętów kuchennych, aby odpowiadał on poszczególnym etapom przygotowywania posiłków. Na początku ciągu roboczego powinna znaleźć się lodówka - to tu przechowujemy większość produktów spożywczych. Następnie krótki blat oraz zlewozmywak, w którym umyjemy warzywa i mięso, czy obierzemy marchewkę. Dalej powinien znaleźć się główny blat roboczy, przy którym przygotujemy wstępnie produkty przed obróbką termiczną. Za głównym blatem roboczym powinniśmy umieścić płytę grzewczą. Ostatnim elementem jest niewielki blat służący do nakładania potrawy na półmiski. Dzięki temu, że kolejność ustawienia sprzętów kuchennych odpowiada kolejności etapów obróbki jedzenia oszczędzamy czas.

Meble w kuchni

Choć w sklepach z wyposażeniem wnętrz, bądź w ofercie zakładów stolarskich znajdziemy szeroką ofertę mebli kuchennych, przy wyborze warto kierować się kilkoma zasadami. Pamiętajmy, że tak naprawdę urządzamy jedno pomieszczenie, dlatego dobrze, żeby meble kuchenne pasowały do mebli wypoczynkowych. Mogą do siebie nawiązywać stylem, kolorem, materiałem. Wtedy osiągniemy efekt spójnego wystroju i unikniemy wrażenia chaosu. Dobrym rozwiązaniem są podwieszane szafki sięgające samego sufitu, wysuwane szafki typu cargo - pomieszczą wszystko to, co chcemy aby było schowane. Lepiej sprawdzą się jednolite fronty, bez szybek. No chyba, że chcemy wyeksponować piękną zastawę. Jeśli jednak kolekcjonujemy kolorowe kubki, różne talerze, lepiej jest trzymać je poza zasięgiem wzroku.

Śmietnik

W 90% polskich gospodarstw domowych śmietnik znajdziemy w szafce pod zlewem. I bardzo dobrze. Nawet najpiękniejszy kosz stojący pod ścianą lub w kącie wygląda po prostu źle, zwłaszcza gdy mamy aneks kuchenny. Obecnie coraz częściej segregujemy śmieci dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w choćby niewielki, trzykomorowy śmietnik, z klapami, który schowamy choćby we wspomnianej szafce pod zlewem. Zamknięcie uniemożliwi przenikanie zapachów do pomieszczenia.

Kanapa w kuchni?

aneks_kuchenny

Czy myśląc o aneksie kuchennym, zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni obawiasz się, że pomieszczenie będzie przypominało kuchnię, do której po prostu ktoś wstawił kanapę i telewizor? Aby jedno z funkcji pomieszczenia nie zdominowało drugiej dobrze jest pomyśleć o jakimś elemencie nieco oddzielającym te dwie przestrzenie. Może to być kącik jadalny. Wystarczy że między część wypoczynkową a jadalną wstawimy choćby niewielki stolik z krzesłami. Możemy też zamontować sam blat, oddzielający pokój i kuchnię lub pokusić się o niewielką wyspę. Jeśli jednak nie przewidujemy dostawiania dodatkowych mebli wystarczy, że część kuchenna i wypoczynkowa znajdą się np. na przeciwległych ścianach.

Niezależnie od tego czy jesteś fanem aneksów kuchennych, czy wolisz osobną kuchnię na Osiedlu Cztery Pory Roku znajdziesz coś dla siebie. Zajrzyj do zakładki Mieszkania i już dziś wybierz coś dla siebie.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły inwestycji

ZAREZERWUJ MIESZKANIE JUŻ TERAZ!

SCHOWEK MIESZKAŃ

Poniżej znajdziesz listę mieszkań dodanych do schowka. Za każdym razem, gdy oznaczysz wybrane mieszkanie gwiazdką, dodajemy je do tej listy. Dzięki temu szybko wrócisz odnajdziesz swoje ulubione lokale.

WYŚLIJ MIESZKANIA

Podziel się swoją listą ulubionych mieszkań, bądź aktualnie przeglądaną stroną przez wiadomość e-mail. Możesz użyć tej funkcji, by łatwo udostępnić interesujące Cię mieszkania bliskim i skonsultować swój wybór.