26-03-2018

Jak ekspozycja okien wpływa na komfort mieszkania

Ekspozycja okien to jeden z aspektów, na które zwracamy uwagę przy wyborze mieszkania. Dotyczy on zarówno umiejscowienia okien względem kierunków świata, jak również strony budynku. W drugim przypadku do wyboru mamy zwykle okna wychodzące na wewnętrzny dziedziniec lub skwer oraz te wychodzące na zewnątrz kompleksu mieszkalnego.

Jak wykorzystać ekspozycję okien przy urządzaniu mieszkania.

Do pomieszczeń z ekspozycją południową słońce zagląda w ciągu dnia zwykle najdłużej, zapewniając ciepło oraz dużo światła. Wnętrze najlepiej doświetlone jest od poranka do wczesnego popołudnia. Zimą są dość ciepłe, natomiast latem mogą się nieco nagrzewać. Warto wtedy pomyśleć o roletach i żaluzjach, żeby zapewnić w pomieszczeniu nieco cienia. Pokoje z ekspozycją południową dobrze sprawdzają się jako pokoje dzienne lub dziecięce.

dinning-room

Dużą ilość naturalnego światła zapewniają także okna wychodzące na południowy wschód lub południowy zachód. Te pierwsze są nieco bardziej wystawione na promienie słońca do południa, natomiast drugie w godzinach popołudniowych. W takich pokojach również z powodzeniem możemy urządzić pokój dzienny jak również kącik jadalny oraz pokój dziecięcy. W pomieszczeniach z południowo wschodnią i zachodnią ekspozycją dobrze sprawdzi się kącik do pracy.

Okna wychodzące na wschód zapewnią nam dużą porcję dziennego światła już od wczesnego poranka. Urządzenie sypialni w pomieszczeniu, gdzie światło dzienne gości od samego rana może być dobrym pomysłem dla osób lubiących wcześnie wstawać - duża dawka światła dziennego pomaga we wczesnym wstawaniu. Ponadto pomieszczenia ze wschodnią ekspozycją nie nagrzewają się nadmiernie po południu.

Do pokoi z oknami usytuowanymi na zachód najwięcej światła słonecznego wpada od popołudnia aż do zachodu słońca. Są one zwykle dość ciepłe i bardzo dobrze oświetlone w drugiej części dnia.

at_work

Równomierne oświetlenie pomieszczenia zapewniają okna z ekspozycją północną. Pokój, którego okna wychodzą na północ może być nieco chłodniejszy, a wpadające światło jest bardziej rozproszone i w przeciwieństwie do np. pomieszczeń zachodnich nie jest tak ostre ani rażące. Pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ dobrze sprawdzą się w roli sypialni jak również kuchni, gdzie gotowanie powoduje szybkie nagrzewanie się pomieszczenia.

Kierunki pośrednie, takie jak północny wschód oraz północny zachód - pozwolą dostarczyć do pomieszczenia odpowiednią ilość światła dziennego, które jednak nie będzie zbyt ostre ani rażące.

Urządzając mieszkanie warto zatem uwzględnić rozmieszczenie okien względem kierunków świata, tak aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać jego właściwości do własnych upodobań i trybu życia. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja okien względem kierunków geograficznych jest tylko jednym z czynników, wpływających na komfort użytkowania mieszkania. Na temperaturę oraz natężenie światła wpływ ma również termoizolacja budynku, czy wielkość okien. Obecnie w nowych budynkach powszechnie stosuje się termoizolację, która pomaga regulować poziom temperatury panującej w mieszkaniu do optymalnego poziomu, stosując energooszczędne rozwiązania.

Mieszkanie z oknami na wewnętrzny dziedziniec - czy warto?

bench-garden-grass-evening

Przy wyborze odpowiedniego mieszkania nie bez znaczenia pozostaje także widok z okna oraz krajobraz najbliższej okolicy. Do wyboru są zwykle dwa warianty - okna usytuowane do wewnątrz kompleksu mieszkalnego oraz na zewnątrz. Na Osiedlu Cztery Pory Roku szczególną wagę przykładamy do otoczenia budynków. Specjalnie dla mieszkańców zaprojektowaliśmy całoroczne ogrody na wewnętrznych dziedzińcach każdego kompleksu budynków. Projekt powstał z myślą o tych, którzy cenią sobie widok zadbanej zieleni za oknem przez cały rok.

Okna i balkony wychodzące na zielony dziedziniec to również większe bezpieczeństwo. Dzięki temu, że dostęp do wewnętrznych ogrodów mają tylko mieszkańcy, nikt niepożądany nie znajdzie się pod naszymi oknami czy balkonem.

Mieszkanie z oknami wychodzącymi na wewnętrzny dziedziniec to również dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Pozwala rodzicom na kontrolowanie dzieci podczas gdy spędzają czas na świeżym powietrzu.

safety

Na Osiedlu Cztery Pory Roku dysponujemy mieszkaniami o różnorodnym rozkładzie pomieszczeń oraz ekspozycji okien. U nas znajdziesz mieszkanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, niezależnie od tego czy jesteś singlem, rodziną z dziećmi, lubisz wcześnie wstawać a może pracujesz z domu. Na Osiedlu Cztery Pory Roku w Jaworznie zadbamy o twój codzienny komfort.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły inwestycji

ZAREZERWUJ MIESZKANIE JUŻ TERAZ!

SCHOWEK MIESZKAŃ

Poniżej znajdziesz listę mieszkań dodanych do schowka. Za każdym razem, gdy oznaczysz wybrane mieszkanie gwiazdką, dodajemy je do tej listy. Dzięki temu szybko wrócisz odnajdziesz swoje ulubione lokale.

WYŚLIJ MIESZKANIA

Podziel się swoją listą ulubionych mieszkań, bądź aktualnie przeglądaną stroną przez wiadomość e-mail. Możesz użyć tej funkcji, by łatwo udostępnić interesujące Cię mieszkania bliskim i skonsultować swój wybór.